تولیدکنندگان صنعت لوستر از نبود ثبات قیمت مواد اولیه در بازار، واردات بی رویه کالا، نبود اعتماد عمومی به محصول داخلی، محدودیت بازار و نوآوری در تولید می گویند که این امر نیازمند همراهی دولت و ایجاد بسترهای لازم برای تولیدکنندگان است.

به گزارش شینیزنیوز، لوستر و صنایع روشنایی از صنایع با سابقه در ایران به شمار می روند که با توجه به ظرافت آن و گره خوردن با هنر نیاز به دقت و سلیقه بالایی دارد؛ بنابراین می توان گفت که این صنعت یکی از صنایع موفق در کشور به شمار می رود که گسترش و رونق خود را مدیون ذوق و سلیقه ایرانی می داند.

به گفته بسیاری از تولیدکنندگان و مسئولان این صنعت دیرپا در این ایام حال و روز خوبی ندارد و رکود و کسادی بازار شرایط سختی برای تولیدکنندگان لوستر و روشنایی به وجود آورده است.

با توجه به اینکه لوستر یک کالای لوکس و تزیینی است و خرید آن در هر شرایطی توجیه اقتصادی برای خانوار ندارد؛ اکنون علاوه بر رکود، با اشباع بازار مواجه است.

به گفته برخی از دست اندرکاران این صنعت، رکود در ساخت و عرضه مسکن، بالا رفتن سن ازدواج عوامل ثانویه ای هستند که بر صنعت لوستر اثر گذاشته اند ضمن آنکه نمی توان شرایط سخت اقتصادی که افراد را از خرید وسایلی همچون آینه و شمعدان و وسایل تزیینی منصرف می کند، نادیده گرفت.

یکی از مشکلات تولیدکنندگان لوستر، واردات آن به ویژه از کشور چین است که نه تنها ظاهر متناسب و زیبا برای معماری ایرانی ندارند، بلکه از لحاظ مواد اولیه نیز استانداردهای لازم در آنها رعایت نشده و از کیفیت پایینی برخوردار هستند اما به دلیل قیمت پایین رقیب لوستر ایرانی شده است.

** صنعت لوستر در زمینه صادرات حرفی برای گفتن دارد

«احمد روحانی» رییس اتحادیه چینی، بلور و لوستر با بیان اینکه صنعت لوستر در ایران قدمت زیادی دارد، گفت: این صنعت اشتعالزا و درآمد زا است ضمن اینکه بستر صادراتی دارد.

وی اظهارداشت: به دلیل محدودیت بازار فروش، تولیدکنندگان با یک سوم ظرفیت خود کار می کنند و بنابراین لازم است دولت تشکیلات مستقلی برای صادرات ایجاد کند.

وی افزود: در گذشته هر تولیدکننده لوستر ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگر داشت که به دلیل مشکلات و محدودیت در فروش و صادرات، بسیاری از آنان بیکار شدنده اند.

رحمانی اعلام کرد: ۴۰۰ کارخانه تولیدکننده لوستر در کشور فعال است و ۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم و یکصد هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این رسته فعالیت می کنند؛ در نتیجه، این صنعت می تواند در زمینه ایجاد اشتغال حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی اضافه کرد: ما نباید به بازار داخل تکیه کنیم؛ همچنین باید تلاش کنیم از حداکثر ظرفیت کارخانه ها استفاده کنیم که این مهم با سازماندهی تولیدکنندگان و گسترش صادرات محقق می شود.

این مقام صنفی گفت: بیش از ۹۵ درصد مواد اولیه لوسترهای دست ساز داخلی است اما به دلیل بالا بودن هزینه های انرژی، قیمت نهایی بالاتر است و اگر حمایت و زیرساخت‌ها فراهم شود، شرایط بهتر خواهد شد.

** مواد اولیه ثبات قیمت ندارند

«حسین دهاقین» یکی از تولیدکنندگان لوستر که ۳۵ سال است در این حوزه فعالیت می کند، گفت: هزینه دستمزد ماهانه، حق بیمه ۳۰ درصدی، محاسبه گاز و برق با نرخ تجاری و واردات اقلام خارجی از چالش‌های پیش روی این صنعت ریشه‌دار کشور است.

وی تاکید کرد: بیشتر مواد اولیه در این صنعت همچون آلیاژ برنجی و برنزی در داخل وجود دارد اما مشکل اصلی ما این است که این آلیاژها ثبات قیمت ندارند و این نوسان اختلالاتی را به وجود آورده است.

این تولیدکننده در رابطه با واردات لوستر و چراغ های تزیینی از چین و مشکلات به وجود آمده در این رابطه نیز گفت: ۹۰ درصد لوسترهای موجود در بازار چینی هستند. اجزای این لوسترها به کشور وارد می‌شوند که برخی از آنها کپی محصولات با کیفیت خارجی است که گاهی با قیمت بالاتر از محصول اصلی نیز به فروش می‌رسند.

دهاقین اضافه کرد: کشور چین با استفاده از تکنولوژی های نوین، آلیاژها را با هم ترکیب کرده و محصولات ارزان قیمتی را تهیه می کند این در حالیست که ما از لحاظ تکنولوژی به این درجه نرسیده ایم.

 

انتهای پیام/