ارزش پول دیجیتال بیت‌کوین که حالا در برخی از بازارهای بورس دنیا نیز مبادله می‌شود، به بیش از ۱۷ هزار دلار رسیده است و احتمالاً به زودی قله ۲۰ هزار دلاری را نیز فتح خواهد کرد. موفقیت بیت‌کوین برخی کشورهای صادرکننده نفت را به این فکر انداخته تا به سمت اجرایی کردن مبادله نفت با ارزهای دیجیتال پیش روند. این امر می‌تواند ضربه‌ای بزرگ به دلار آمریکا باشد که در حال حاضر ارزش‌گذاری نفت با آن صورت می‌گیرد.
به گزارش شینیز نیوز ، روسیه و ونزوئلا ایده استفاده از ارزهای مجازی در مبادلات نفتی خود را مطرح کرده‌اند. ارز دیجتالی‌ای که ونزوئلا قصد دارد با این هدف از آن استفاده کند، «پترو» نام دارد و پشتوانه آن ذخایر نفت، طلا و الماس این کشور است. ونزوئلا واجد بیشترین ذخایر نفتی در دنیا است.
علاوه بر این روسیه نیز قصد راه‌اندازی یک ارز دیجیتال به نام «کرایپتو روبل» دارد که منابع بانک مرکزی روسیه پشتوانه آن خواهد بود.
این دو کشور تحت تحریم آمریکا قرار دارند. ارزش‌گذاری نفت با دلار آمریکا باعث شده تا کشورهای نفت‌خیز در برابر تحریم‌های آمریکا آسیب‌پذیر باشند و در صورت تحریم نتوانند به راحتی پول نفت فروخته شده خود را به دست آورند. در واقع، مبادلات نفتی از سیستم مالی آمریکا می‌گذرد و این کشورها با حرکت به سمت ارز دیجیتال قصد دارند از حاکمیت سیستم مالی آمریکا بر مبادلات نفتی بکاهند.
موفقت بیت‌کوین، عزم این کشورها برای پیاده‌سازی ایده استفاده از ارزهای دیجیتال را جزم‌تر کرده است. در دنیا هزاران ارز دیجیتال وجود دارد که بیت‌کوین معروف‌ترین آن‌ها است.
ارزش بیت‌کوین در کمتر از یک سال گذشته، ۱۷ برابر شده و عده زیادی در سطح دنیا با سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال پول‌های کلانی به جیب زده‌اند. بیت‌کوین یک واحد پول مجازی یا ارز اینترنتی است که هیچ بانک مرکزی‌ای در دنیا کنترل انتشار، گردش و تنظیم‌بخشی آن را در دست ندارد. این ارز مجازی (برخلاف ارزهای مجازی موردنظر روسیه و ونزوئلا) هیچ پشتوانه‌ای جز اعتماد کاربرانی که آن را مبادله می‌کنند، ندارد. در تراکنش‌های بیت‌کوینی، سکه یا اسکناسی مبادله نمی‌شود، بلکه این کدهای منحصربه‌فرد کامپیوتری هستند که مبادله شده و نقش پول را ایفا می‌کنند.
بیت‌کوین عمر درازی ندارد و تاریخ معرفی آن به بازار به سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد؛ حتی از هویت مخترع بیت‌کوین اطلاع چندانی در دست نیست و مشخص نیست کدام شخص یا گروه، برنامه‌نویسی اولیه این ارز دیجتالی را انجام داده‌اند. علی‌رغم این ابهام‌ها در مورد مخترع این ارز دیجیتالی، بیت‌کوین به عنوان یک سیستم مطمئن پرداخت توسط فروشگاه‌های اینترنتی بسیاری مورد پذیرش قرار می‌گیرد و در سطح دنیا عده بسیاری وجود دارند که با استفاده از بیت‌کوین، بلیط هواپیما می‌خرند، اتاق هتل‌های معروف را رزرو می‌کنند، نوبت آرایشگاه می‌گیرند و حتی به صورت اینترنتی غذا سفارش داده و درب منزل یا در محیط کار آن را تحویل می‌گیرند. شرکت‌های معروفی همچون مایکروسافت، دِل و بلومبرگ، استفاده از بیت‌کوین را برای خرید محصولات خود پذیرفته‌اند.
ارزش بیت‌کوین در اوایل سال ۲۰۱۷ زیر ۱۰۰۰ دلار بود اما ارزش این پول دیجیتالی در ماه اکتبر به ۵۰۰۰ دلار رسید و سپس در ماه گذشته میلادی ارزش آن دو برابر شد! حالا نیز ارزش بیت‌کوین به بالاتر از ۱۷ هزار دلار رسیده تا در عرض ۱۱ ماه ارزش آن ۱۷ برابر شود! ارزش گردش این پول مجازی در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار است که از ارزشِ تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورهای جهان بیشتر است! بیت‌کوین در حال حاضر به عنوان یک اوراق بهادار در برخی از معروف‌ترین بازارهای مالی دنیا نظیر بازار بورس شیکاگو مبادله می‌شود و این امر پای بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری را به مبادله آن باز کرده است.
استفن ‌برنوک کارشناس نفتی مؤسسه PVM اویل معتقد است فواید ارزهای مجازی می‌تواند به عنوان یک کاتالیزور برای کشورهای تولیدکننده کالاهای اساسی که می‌خواهند دلار را به عنوان نظام پرداخت قراردادهای نفتی کنار بگذارند عمل کنند.
وی می‌گوید: روند تدریجی به رسمیت شناخته شدن ارزهای مجازی توسط کشورها و عرضه آنها در بورس احتمالاً برخی کشورهای تولیدکننده نفت را به سمت استفاده از آنها در مبادلات نفتی و کنار گذاشتن دلار سوق خواهد داد.
انتهای پیام/